آدینه آیینه‌ی لحظات خاطره انگیز شماســت.

جاذبه های گردشگری تفلیس
سه شنبه 5 فروردین 1399
بازدید: 205

تفلیس

کشور گرجستان به‌دلیل داشتن موقعیت خاص استراتژیکی و نزدیکی به ترکیه و روسیه، همواره پتانسیل تبدیل شدن به ‏یکی از مقاصد گردشگری را دارا بوده است و در این سال ها نیز همواره تمام تلاش خود را در این امر به کار بسته است. البته مدتی قبل این ‏کشور برای گردشگران ایران روادید گذاشت که چندی پیش، این امر نیز لغو گردید و هم اکنون گردشگران ایرانی می توانند به ‏راحتی به این کشور سفر کنند.

تفلیس ( به گرجی თბილისი : )  ( تلفظ : Tbilisi ) پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژه «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته ‌است. تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته‌است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرارگیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطه اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار میداده‌ است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند. تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است. تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده‌است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.

بنیان‌گذاری

روزی واختانگ یکم - پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا - به همراه اعضای دربارش در جنگلی نزدیک متسختا مشغول خوشگذرانی و شکار بودند. شاهین او به دنبال قرقاولی به هوا برخاست و پس از مدتی شاه و همراهانش پرنده‌ها را در کنار یک چشمه آب گرم یافتند که بخار خوشایندی از آن خارج می‌شد، آن‌ها از وفور این چشمه‌های آب گرم شگفت زده شده بودند و پادشاه دستور ساختن شهری را در آنجا صادر کرد که «تْبیلیسی» (دارنده چشمه‌های آب گرم) نام گرفت.

 نام تفلیس

نام این شهر در زبان گرجی «تْبیلیسی» است. (مشتق از واژه «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس). از آنجایی که تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به‌شمار می‌آمد، با نام عربی خود یعنی «طفلیس» مشهور شد و تا چندی پیش نیز در اکثر زبان‌ها «تفلیس» یا «تیفلیس» شناخته می‌شد. سپس به خواسته دولت گرجستان، نام این شهر به نام اصلی آن تغییر یافت، اما همچنان در ایران، ترکیه، آلمان، قزاقستان و کشورهای عربی «تفلیس» نامیده می‌شود.

جغرافیا تفلیس

تفلیس در هزاره چهارم تا هزاره سوم پیش از میلاد مسکونی شد. برای اولین بار در سال‌نامه‌های قرن چهارم میلادی از تفلیس به عنوان قلعه ـ شهر نام برده شده‌است. تفلیس به علت واقع شدن در محل تلاقی راه‌های مهم همیشه دارای اهمیت منطقه‌ای بوده و همین ویژگی‌ها سبب گسترش و توسعه این شهر از دیرباز تاکنون شده ‌است . این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد و با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض است . شهر در دو طرف ساحل رود متکواری در درون دره‌ای گسترده‌است. این رود که از کوه‌های ترکیه سرچشمه می‌گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است. سد اورتاچالا سرعت جریان آب را در مسیر شهر کاهش می‌دهد و رژیم آبی آن را تنظیم می‌کند. پنج نهر کوهستانی که از آبراهه‌های زیرزمینی می‌گذرند از دامنه‌های اطراف تفلیس به رود کورا می‌ریزند: دیگمیس تسکالی و تساوکیسیس تسقالی از مغرب گلدانیس تسقالی و لوچینیس تسقالی از مشرق. دو دریاچه کوچک به نام لیسی و کو در دامنه‌های شمالی تفلیس واقع شده‌اند. «دریاچه تفلیس» در پشت رشته کوه ماخات واقع است و پیرامون آن دشت سامگوری قرار دارد . کوه‌های متاتس میندا در مغرب تابوری و تیغه‌های سولولاکی در جنوب و رشته کوه ماخات در مشرق شهر واقع شده‌اند.در دامنه‌های شمال شرقی کوه تابوری چشمه‌های آب گرم جریان دارد که دارای ترکیبات قلیایی و سولفات است .

تفلیس در گذشته‌های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلاتهای اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات‌ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده‌است. قسمت‌های جنوب شرقی شهر از خیابان‌های تنگ و خانه‌های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعه قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می‌دهد.

 آب و هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس ( اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب ) سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن با تأثیرات غالبِ اقلیم قاره‌ای مرطوب است.تفلیس دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم است. میانگین دمای سالیانه در این شهر، ۱۳٫۳ درجه سلسیوس (۵۵٫۹ درجه فارنهایت) است. ژانویه با میانگین دمای ۲٫۳ درجه سلسیوس (۳۶٫۱ درجه فارنهایت) سردترین ماه سال و ژوئیه با میانگین دمای ۲۴٫۹ درجه سلسیوس (۷۶٫۸ درجه فارنهایت) گرم‌ترین ماه سال است. کمترین دمای ثبت‌شده، −۲۴٫۴ درجه سلسیوس (−۱۱٫۹ درجه فارنهایت) و در ژانویه ۱۸۸۳ میلادی بوده و بیش‌ترین دما نیز ۴۲٫۰ درجه سلسیوس (۱۰۷٫۶ درجه فارنهایت) و در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۱۸۸۲ میلادی بوده‌است .

جمعیت تفلیس

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۶ میلادی، جمعیت شهر تفلیس و حومه آن 2446936 تن بوده‌ است. این جمعیت از: ۸۶٫۱٪ گرجی ۶٪ ارمنی، ۲٫۷٪ آسی، ۲٫۴٪ کرد، ۱٫۸٪ یونانی، ۱٫۴٪ آذری و ۱٫۳٪ اوکراینی تشکیل شده‌است. کمتر از یک درصد مردم این شهر را یهودیها، یهودی‌های گرجی، آسوریها، بلاروسها و تاتارها تشکیل می‌دهند. ارمنی‌ها، روس‌ها و یهودی‌ها از جمله اقوامی هستند که تعداد آن‌ها در فاصله ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ میلادی کاهش یافته‌است. احتمالاً جنگ آذربایجان و ارمنستان در کاهش ارامنه بی تأثیر نبوده‌است. مهاجرت یهودی‌های شوروی سابق به اسرائیل نیز ممکن است سبب کاهش تعداد یهودی‌ها در طی سال‌های یاد شده باشد.

 ساختار و معماری تفلیس

تفلیس قدیمی از چهار بخش تشکیل می‌شد که سه بخش آن در ساحل راست کر واقع بود ( که در ساحل رود از شمال به جنوب به شمال غربی ـ جنوب شرقی انحنا پیدا کرده‌است ) .

  1. کالا یا کالیسی (در غربی قلعه) بخش قدیمی اینتراموروس (بین نهرهای سولولاکی و دبه خانه که به کر می‌ریزند) و ارگ نارین قلعه.
  2. تفلیس در پیرامون چشمه‌های آب گرم رشد کرده بود. شهر در ساحل کر و در روبرو و پایین کالا قرار داشت. شاه صفی گروهی از سیدها را در ارتفاعات تابور (در شرق دبه خانه) سکونت داد.
  3. بخش خارجی ـ اوبانی نزدیک میدان اسبدوانی بالا و در جهت شمال دو بخش نخست.
  4. بخش واقع در ساحل چپ روبروی کالا به نام ایسانی یا نیسانی (بعدها آولابار) و ارتفاعات ماخاتا در شمال آن. ایسانی با صغدبیل منابع عربی مطابقت دارد. گورستان صغدبیل در زندگی سنت ابو ذکر شده‌است.

سه ارگ در تفلیس مشخص شده‌است:

قدیمی‌ترین قصر از قصرهای سلطنتی متخی در ساحل چپ روبروی پل قدیمی است. در ۱۰۴۸/ ۱۶۳۸ رستم شاه مسلمان قصری به طول حدود ۱۲۰ متر در امتداد رود کورا در تفلیس بنا کرد. در اینجا شاردن به حضور شاه نواز رسید. کمی دورتر به سوی جنوب شاه واختانگ ششم قصری ساخت که کاملاً به سبک ایرانی تزئین شده بود. ترک‌ها در ۱۱۳۷/۱۷۲۵ این قصر را ویران کردند.

 فرودگاه تفلیس

فرودگاه بین‌المللی تفلیس که در سال ۱۹۵۲ تأسیس شده در فاصله ۱۷ کیلومتر جنوب‌شرقی شهر تفلیس واقع شده‌است و سالانه بیش از ۳ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند. فرودگاه بین‌المللی شوتا روستاولی تفلیس      ( یاتا  TBS ، ایکائو UGTB ) که پیش‌تر با نام فرودگاه بین‌المللی نوو الکسیوکا شناخته می‌شد، فرودگاه بین‌المللی اصلی در کشور گرجستان است.

فرودگاه از طریق خیابان جرج بوش، به مرکز شهر تفلیس متصل می‌شود. نخستین ترمینال فرودگاه در سال ۱۹۵۲ میلادی و با سبک معماری استالینیستی ساخته شده‌بود. عملیات ساخت ترمینال جدید در سال ۱۹۹۰ میلادی به پایان رسید و با شکلی بین‌المللی طراحی شد. این فرودگاه دارای یک باند ۳ کیلومتری از جنس بتن است و ترمینال‌های فرودگاه به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت انتقال بهینه مسافر و بار را داشته‌باشند. یک ترمینال جدید و مدرن نیز در ۷ فوریه ۲۰۰۷ میلادی افتتاح شد.

مترو تفلیس

جشنواره های تفلیس

در طول سال در این شهر از گرجستان تعدادی جشنواره برگزار می شود که هرکدام جذابیت های خود را دارند.

جشنواره های فصل بهار

در این فصل جشنواره هایی با عنوان های فستیوال گل، فستیوال رنگ، فستیوال بستنی و مهم تر از همه فستیوال استقلال گرجستان برگزار می شود.

فستیوال های فصل تابستان

در فصل تابستان در تفلیس جشنواره های موسیقی زیادی در سبک های مختلف و در فضای باز اجرا می شود و خود جمعیت زیادی از گردشگران را جذب می کند.

جشنواره های فصل پاییز

از جمله جشنواره هایی که در این فصل در تفلیس برگزار می شودمی توان به جشنواره پنیر اشاره کرد که جهت همایت از دامداران و کشاورزان بر پا می شود؛ تعدادی جشواره دیگر نیز مربوط به فیلم و تئاتر برگزار می شود.

جشنواره های فصل زمستان

فصل زمستان و فستیوال های زمستانه شامل جشنواره جاز است در جشنواره موسیقی جاز تعداد کنسرت های زیادی با جمعیت پرشور برگزار می شود.

جاذبه های دیدنی مهم در تفلیس

کلیسای سیمیندا سامبا ( Tsiminda Sameba ) : این جاذبه دیدنی یک کلیسای سده 14میلادی بوده که با نمای سنگی و کنده کاری های جذاب و منحصر به فردش برفراز تپه Kazabagi در ارتفاع 2200 متری واقع شده است و با موقعیت فتوژنیک غیرقابل مقایسه  خود و همچنین وجود کوه های کازابک که در ورای آن سر به فلک کشیده اند سمبلی برای گرجستان شده است که طی یک و نیم ساعت پیاده روی و یا 6 کیلومتر با ماشین قابل دسترسی می باشد .

شهر قدیمی ( Old Town ) : شهر قدیمی جزو ناحیه تاریخی و هسته اصلی این کشور شناخته می شود و در ضمن " شهر قدیمی " منطقه اداری تفلیس می باشد و از سال 2007 میلادی جاذبه های تاریخی بسیاری را وارد قلمرو خود کرده است که جای تحسین دارد و توجه داشته باشید که شهر قدیمی از خیابان " Kote Abkhazi " در نزدیکی میدان آزادی شروع می شود و تا پل صلح ادامه دارد و نیز با رودخانه کرا و کوه تاتسمیندا احاطه شده است و در ضمن تعداد بسیاری از کلیساها ، موزه ها ، حمام های سولفور ، خانه های چوبی عجیب و غریب و ... در این مکان قرار دارند .

قلعه ناریکالا ( Narikala Fortess ) : قلعه زیبای ناریکالا یا نارین قلعه در قرن 4 میلادی بعنوان " دژ پارسیان " بر بلندای کوه تاتسمیندا بنا نهاده شد و راههای دسترسی به آن از طریق تلکابین پارک ریکه و یا پیاده از Meidan است و چشم انداز شهر تفلیس از درون قلعه بسیار زیبا و هیجان انگیز است . در ضمن بیشتر دیوارهای این قلعه زیبا توسط امیران عرب طراحی و ساخته شد که دژ را بعنوان کاخ سلطنت خود انتخاب کرده بودند و در ادامه متعاقبا پارسیان و ترکان عثمانی آن را اشغال کردند و اینکه در سال  1827 انفجار انبار مهمات آنرا تا حدی ویران کرد که مجددا مورد بازسازی قرار گرفت .

پل صلح ( The Bridge Of Peace )  : یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس که اصلا نباید آن را از دست داد پل زیبای صلح نامیده می شود که به ارتفاع 150 متری بر فراز روخانه کرا قرار گرفته و منطقه قدیمی شهر را به منطقه جدید متصل می کند و اینکه پل صلح که در سال  2010 میلادی ساخته شد و دارای سقف سایبانی استیل و شیشه ای است که با نورپردازی های زیبا در شب جلوه بسیار زیباتری به خود می گیرد و در میان عموم مردم به اسم " همیشه فوق العاده " لقب گرفته است و در ضمن طراحی این پل توسط " میشل دلوچی ایتالیایی " انجام گرفته است .

هزینه ی اقامت در تفلیس

همانطور که می دانید در شهرهای توریستی معمولا تعداد هتل ها و امکاناتی که برای مسافران در نظر گرفته می شود بیشتر است و به مراتب هزینه ی کمتری هم گردشگران باید بابت اقامتی که در این شهرها می خواهد داشته باشند بپردازند. شهر تفلیس از این قبیل شهرهاست و برای اقامت در آن ها نیازی نیست که نگران باشید چرا که به راحتی می تونید هتل مناسبی را مطابق با بودجه و انتظاری که دارید انتخاب نمایید. به غیر از هتل، اقامتگاه های متنوعی هم در این شهر وجود دارد که بتوانید با اقامت در آنها از لحاظ اقتصادی برایتان مقرون به صرفه باشد، اما دیگر نیازهای شما نظیر امکانات مناسب و امنیت نیز نمی تواند در این مدل اقامتگاه ها مانند هتل محیا باشد.

هزینه ی خوراک در تفلیس

در شهر تفلیس نه تنها برای اقامت لازم نیست که نگران باشید بلکه برای خورد و خوراکتان هم خیالتان راحت باشد، چرا که فرهنگ غذایی گرجی ها تقریبا به ایرانی ها نزدیک است و مشکلی بابت غذا نخواهید داشت. معروف ترین غذاهای گرجی که پیشنهاد می کنیم حتما آن ها را در طول سفرتان میل کنید خاچاپوری و خینکالی است که در بین گرجی ها بسیار محبوب است. در ادامه راهنمای سفر به تفلیس به رستوران های بی نظیری که در شهر تفلیس وجود دارد و همچنین هزینه های مربوط به غذا در این شهر را بر اساس سایت رسمی Numbeo ذکر می کنیم، که عبارتند از:

برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۱۳ لاری را بپردازید.

برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوران متوسط باید ۵۰ لاری پرداخت کنید.

قیمت منوهای مک دونالد در شهر تفلیس به نسبت ارزان تر است و مبلغ ۱۰ لاری می باشد.

برای تهیه آب معدنی ۰٫۵۲ لاری و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۴ لاری بپردازید.

در سفر به تفلیس می‌توانید اقلامی نظیر پنیر، خوراکی چورچخلا (Churchkhela)، رومیزی‌های تزیین شده، ادویه، زیورآلات لعابی و میناکاری شده، شال‌های پشمی، چاقوهای دست ساز، پاپاکی (نوعی کلاه پشمی بزرگ و منسوجات دست باف) و محصولاتی با عکس خینکالی به‌عنوان سوغاتی تهیه کنید .

هزینه ی حمل و نقل در تفلیس

حمل و نقل در گرجستان را به طور کلی می شود ارزان نامید. شما روش های مختلفی برای رسیدن به شهر و گشت و گذار در تفلیس را دارید.

هزینه بلیط تک سفره : ۰٫۵۰ لاری

هزینه بلیط ماهیانه : ۳۰ لاری

هزینه تاکسی : زمانی درون آن می نشینید  ۳ لاری  و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۵ لاری  به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۵ لاری باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین : در این شهر ۷٫۳۱ لاری

راهنمای خرید در تفلیس

شهر تفلیس مانند بسیای از شهرهای توریستی مقدی عالی برای کسانی است که می خواهند خرید کنند. بازارهای این کشور علاوه بر برندهای مطرح دنیا، پر از پوشاک و لوازمی هستند که قیمت های متنوع دارند و شما می توانید با کمترین قیمت بهترین سوغاتی ها را برای بستگان خود تهیه کنید.

 مراکز خرید شهر تفلیس

آدرس: D. Aghmashenebeli Alley, ۱۶th km, Tbilisi,Georgia

آدرس: Al. Tvalchrelidze St. ۲ Kakheti Highway, Tbilisi,Georgia

آدرس: Pekini Street; Tbilisi, Georgia

آدرس: Nadzaladevi, st. Tsotne Dadiani ۷ Tbilisi, Georgia

بایدها و نبایدها در شهر تفلیس

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.